5 styczeń 2024

Pęknięty wał w Policach w związku z wysokimi stanami wód (wideo)

zdjęcie: Pęknięty wał w Policach w związku z wysokimi stanami wód (wideo) / pixabay/555829
Wysokie stany wód w Zachodniopomorskiem spowodowały m.in. pęknięcie wału przeciwpowodziowego w Policach - poinformował w piątek RZGW Wody Polskie w Szczecinie. Ostrzeżenie drugiego stopnia przed wezbraniem wód w regionie obowiązuje do północy.

W Policach doszło do pęknięcia wału przeciwpowodziowego przy ul. Goleniowskiej przy porcie Mijanka - poinformował w piątkowym komunikacie RZGW Wody Polskie w Szczecinie.

"Na miejscu zdarzenia Państwowa Straż Pożarna uszczelniła wał workami z piaskiem. Pracownicy RZGW Szczecin monitorują sytuację" - przekazano.

Do przerwania wału doszło też w Lubczynie w gminie Goleniów.

"Doszło do uszkodzenia jego podstawy na odcinku około 50 metrów. Nasze działania mają charakter zabezpieczający ten wał przed dalszą degradacją" - powiedział Dariusz Schacht rzecznik prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowia

Zalana została także ulica Bydgoska w Szczecinie - w związku z wysokim stanem rzeki Bukowa. Stwierdzono też nieszczelność przepustu przy ul. Czechosłowackiej w Gryfinie.

Nadal zamknięty jest odcinek drogi wojewódzkiej nr 120 między Gryfinem a niemieckim Mescherin. Lokalne podtopienia występują między miejscowościami Dolice i Molica - zalewane są łąki.

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązuje do północy.

"W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną i wysokim napełnieniem Bałtyku (531 cm - 04.01.2024r.) wzdłuż Wybrzeża Zachodniego prognozowane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej stanów alarmowych" - podano w komunikacie.(PAP)

emb/ jann/

Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/videos/71159/ oraz pap.pl: https://www.pap.pl/aktualnosci/pekniete-waly-w-policach-i-w-lubczynie-wysokie-stany-wod-w-zachodniopomorskim-nasze