Dodatkowe pociągi na 31. festiwal Pol’and’Rock
Tegoroczny 31. festiwal Pol’and’Rock odbywać się będzie na lotnisku Czaplinek - Broczyno od 31 lipca do 2 sierpnia.
Podobnie jak w ubiegłych latach na zlecenie samorządu województwa zachodniopomorskiego uruchomione zostaną dodatkowe pociągi dla uczestników festiwalu. Operatorem składów będzie Polregio.
„Spodziewamy się przyjazdu wielu tysięcy fanów muzyki. Jak co roku chcemy, aby dotarcie na miejsce było dla nich jak najmniej uciążliwe. Pociąg jest jedną z takich opcji, dlatego na czas festiwalowego grania uruchomione zostaną dodatkowe składy” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Jak podał Tokarzewski, poza siedmioma parami pociągów stałego kursowania, już od 29 lipca do 3 sierpnia codziennie na trasę wyruszy średnio 15 par dodatkowych pociągów z lub do Szczecina, Szczecinka i Runowa Pomorskiego. Składy będą skomunikowane z pociągami dalekobieżnymi i regionalnymi przejeżdżającymi przez te stacje.
„Szczegółowe rozkłady jazdy są już dostępne w popularnych internetowych wyszukiwarkach połączeń m.in. www.portalpasazera.pl, www.koleo.pl, www.rozkład.pkp.pl. Dodatkowe połączenia na wspomnianych portalach zostały wyróżnione adnotacją z nazwą wydarzenia +POL'AND'ROCK FESTIVAL+” – przekazał Tokarzewski.
Dodał, że dodatkowe połączenia będą obsługiwane przez nowoczesne i klimatyzowane pojazdy hybrydowe EN63H (302 miejsc, w tym 150 siedzących) oraz szynobusy SA136 (225 miejsc, w tym 157 siedzących).
Pol'and'Rock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Przez 23 edycje nosił nazwę "Przystanek Woodstock". Nazwa została zmieniona ze względów prawnych.
Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1995 r. w Czymanowie w obecnym woj. pomorskim. Kolejna – w Szczecinie, na terenie aeroklubu w Dąbiu. Następne edycje do 2003 r. (oprócz "Dzikiego Przystanku Woodstock" w Lęborku w 2000 r.) odbywały się w Żarach (Lubuskie). W 2004 r. impreza przeniosła się na teren dawnego poligonu w Kostrzynie nad Odrą. W 2021 r. odbyła się na nieczynnym lotnisku Makowice-Płoty, w Zachodniopomorskiem, a od 2022 r. stacjonuje na lotnisku Czaplinek – Broczyno.
Głównym tematem muzycznym festiwalu jest rock, ale pojawiają się na nim różne gatunki: od folku, przez eksperymenty, do metalu. W ostatnich latach na festiwalowych scenach wystąpili także artyści grający reggae, muzykę elektroniczną czy nawet muzykę klasyczną.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. (PAP)
ing/ dki/
