reklama
kategoria: Kraj
26 luty 2024

25. rocznica przystąpienia Polski do NATO

zdjęcie: 25. rocznica przystąpienia Polski do NATO / foy. Wikimedia Commons
foy. Wikimedia Commons
Sojusz Północnoatlantycki, znany również jako NATO, został utworzony w 1949 r. na podstawie Traktatu Północnoatlantyckiego, który został podpisany w Waszyngtonie przez 12 państw. Istotną funkcję w ramach NATO pełni klauzula wzajemnej obrony, zawarta w artykule 5 Traktatu. Zgodnie z nią, atak na jednego lub więcej członków sojuszu uznawany jest za atak na wszystkich członków. Aktualnie NATO liczy 31 państw.
REKLAMA
16 grudnia 1997 r. ministrowie spraw zagranicznych 16 państw NATO podpisali protokoły akcesyjne, co zapoczątkowało procedury ich przyjęcia w poszczególnych krajach. Pierwsza ratyfikacja miała miejsce w Kanadzie 3 lutego 1998, natomiast 30 kwietnia 1998 aktu tego dokonał Senat Stanów Zjednoczonych. W grudniu tego samego roku zakończył się proces ratyfikacji we wszystkich 16 państwach, a 29 stycznia 1999 Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie zaproszone do członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. 17 lutego Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraziły zgodę na ratyfikację Traktatu waszyngtońskiego, a 26 lutego aktu ratyfikacji dokonał prezydent Aleksander Kwaśniewski. 12 marca 1999 r. wysiłki polskiej dyplomacji zostały zakończone pomyślnie – Polska, wraz z Węgrami i Czechami została państwem członkowskim NATO.

Po przystąpieniu Polski do NATO można zauważyć kilka tendencji w polityce tego kraju wobec Organizacji. Polska wykazuje poparcie dla polityki otwartych drzwi, co było widoczne w jej staraniach o poszerzenie NATO o kraje bałtyckie i Słowację. Podobnie jak Stany Zjednoczone, Polska wspierała zbliżenie z Gruzją i Ukrainą, co jednak skutkowało wzrostem napięć w stosunkach z Federacją Rosyjską. Polska także wspierała amerykańskie stanowisko, m.in. popierając naloty NATO na Serbię oraz zachowując dystans wobec pomysłów rozwijania Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. W kwestii inwazji na Irak, Polska podzielała stanowisko amerykańskie i działała na rzecz zaangażowania NATO w stabilizację Iraku. Jednak taka polityka rodziła pewien problem, mianowicie skoncentrowanie się na rozwoju zdolności ekspedycyjnych NATO kosztem doskonalenia zdolności obrony terytorialnej.

Struktury sojusznicze w Polsce

  • Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie
  • Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy (JFTC)
  • Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy
  • Dowództwo 3 Batalionu Łączności NATO w Bydgoszczy
  • Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO w Bydgoszczy
  • Grupa Integracyjna Sił NATO w Bydgoszczy
  • Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie
  • Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu
W marcu 2023 całkowitą liczebność żołnierzy z innych państw członkowskich NATO na terenie Polski szacowano na ok. 12 tysięcy.

Zadania NATO

Celem utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego była obrona przed ewentualną agresją ze strony ZSRS, a później państw Układu Warszawskiego. Po zakończeniu Zimnej Wojny i rozpadzie ZSRS w 1991 r., NATO częściej angażowało się w misje i operacje wojskowe m.in. w Afganistanie, Kosowie i Libii. Punktem zwrotnym w najnowszej historii Sojuszu była agresja Rosji na Ukrainę oraz nielegalna aneksja Krymu w 2014 roku. Od tego czasu, kluczowym elementem działań NATO ponownie stały się odstraszanie i obrona kolektywna przed ewentualną agresją. Ich wyrazem stała się podjęta na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 r. decyzja o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich batalionowych grup bojowych NATO.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gryfino
5.6°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 16:09
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gryfinie