21 kwiecień 2022

Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego

zdjęcie: Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego / pixabay/1093035
Pomorze Zachodnie to kraina historyczno-geograficzna nad dolną Odrą i innymi pomniejszymi rzekami, które uchodzą do Zatoki Pomorskiej. Dziś obejmująca województwo zachodniopomorskie i zachodnią część województwa pomorskiego oraz wschodnią część kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze.
Na przestrzeni wieków rejon ten doświadczał wielu zmian granic i wpływów różnych kultur, między innymi Szwecji, Danii, Niemiec i Polski.
Państwa te nie mogły nie wpłynąć także na kuchnię regionu Pomorza Zachodniego. Świadczyć o tym mogą silnie zakorzenione i charakterystyczne dla niej ogórki kiszone, wędzone ryby czy miód.

Naprzeciw bogatej tradycji regionu wyszedł Urząd Miejski w Policach organizując Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego. Ideą wydarzenia jest szeroka prezentacja oraz promocja bogactwa kulturowego, tradycji kulinarnych, rękodzieła, rzemiosła oraz aktywności mieszkańców naszego regionu, otwartych na innowacje i projekty integrujące zachodniopomorską społeczność.

Skierowany jest on do Kół Gospodyń Wiejskich, wytwórców rękodzieła, producentów produktów lokalnych i tradycyjnych oraz stowarzyszeń animujących życie społeczne w sołectwach.

W programie konkursu, który obejmuje kategorie zupa i przystawka lub danie główne oraz deser lub wypiek, przewidziano liczne atrakcje festiwalowe, m.in: prezentacje artystyczne, wykłady, warsztaty i koncerty. Nagrody w Konkursie są pieniężne.

Ponadto ważnym punktem Festiwalu będzie rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu „Sołtys Roku” oraz gala, podczas której uhonorowani zostaną zasłużeni sołtysi Pomorza Zachodniego. Pojawi się także w przestrzeni Ogrodów między innymi „Aleja Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego”, stoiska z rękodziełem, stoiska gastronomiczne, a także park zabaw i animacji dla dzieci.

Podczas drugiego dnia Festiwalu odbędzie się przegląd ludowych kapel i wykonawców z terenu województwa – wydarzenie im. Bogdana Matławskiego.

Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego 2022 odbędzie się 14 maja na terenie obiektu Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej.

Warunkiem udziału w nim jest przesłanie pocztą tradycyjną (decyduje data wpływu do Urzędu), pocztą email na adres rolnictwo@wzp.pl, lub złożenie osobiście w Kancelarii ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie prawidłowo wypełnionego formularza zgłoszenia.
Regulamin konkursu wraz ze zgłoszeniem oraz niezbędnymi załącznikami znajduje się pod adresem: https://wrir.wzp.pl/konkurs-tradycjikulinarnych-pomorza-zachodniego

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 2 maja 2022 roku.