21 styczeń 2024

Prace Chagalla, Dalego, Picassa na wystawie z kolekcji książąt Lubomirskich

zdjęcie: Prace Chagalla, Dalego, Picassa na wystawie z kolekcji książąt Lubomirskich / fot. PAP
Dzieła wybitnych artystów sztuki współczesnej, takich jak Mark Chagall, Salvador Dali, Pablo Picasso, Andy Warhol, Banksy, Fernand Leger, Karel Appel, Victor Vasarely, można od soboty oglądać na wystawie „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich”, prezentowanej w rzeszowskim BWA.

Na ekspozycji, która została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 670. rocznicy lokacji miasta Rzeszowa, znalazły się łącznie 52 prace 20 artystów sztuki współczesnej z kolekcji książąt Lubomirskich.

Jak zauważył cytowany na stronie rzeszowskiego Biura Wystaw Artystycznych Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, choć sztuka współczesna nie kojarzy się z rodami arystokratycznymi, to od wieków była przez nie kolekcjonowana, a członkowie rodu książąt Lubomirskich kupowali dzieła artystów im współczesnych.

„Tak, jak wielu w historii rodziny, książę Jan Lubomirski-Lanckoroński jest w posiadaniu wyjątkowej kolekcji, w której skład wchodzą obrazy olejne, grafiki, rysunki, litografie, serigrafie, akwarele, meble i inne dzieła sztuki od czasów renesansu do współczesności. Od Rubensa i Rembrandta, przez Malczewskiego i Kirkeby'ego, aż po Dalego i Banksy'ego” – zauważył książę.

Na ekspozycji „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich” w Rzeszowie znalazła się część tej bogatej kolekcji.

Jak zapewnia prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, prezentowane zbiory są niezwykle zróżnicowane, mają jednak jedną wspólną cechę: powstały po I wojnie światowej i reprezentują najważniejsze nurty artystyczne powojennej Europy, które zrewolucjonizowały świat sztuki XX i XXI wieku.

Zbiory książąt Lubomirskich rozbudowywane są od wieków. Obecnie wzbogaca je książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, który także często organizuje wystawy tej bogatej kolekcji. Były one już prezentowane m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku, w którego komnatach aktualnie wisi tuzin obrazów olejnych, w tym portretów książąt Lubomirskich.

„Fundacja Książąt Lubomirskich, której prezesem jest książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, z niecierpliwością wyczekuje następnych okazji do dzielenia się wyjątkowymi zasobami zarówno z czasów współczesnych, jak i tych z przeszłości” – czytamy na stronie BWA.

W Rzeszowie można je oglądać do 19 maja. (PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ itm/