17 styczeń 2024

Gryfino: miasto nad Odrą Wschodnią

zdjęcie: Gryfino: miasto nad Odrą Wschodnią / Kapitel/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Kapitel/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Zapraszamy do Gryfina, miasta położonego pomiędzy malowniczą Odrą Wschodnią a granicą z Niemcami.
REKLAMA

Tego szukamy w Gryfinie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Gryfino, praca Gryfino, pogoda Gryfino, SP3 Gryfino, basen Gryfino, kino Gryfino.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Gryfinie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Fakty Gryfino – nie przegap!
Historia Gryfina zaczyna się w dniu 1 marca 1254 r., kiedy nowo założone miasto, nazwane Gryphenhagen (z niemieckiego Greif, czyli gryf, i Hagen, przestarzała forma od Hain, czyli zagajnik), otrzymało prawa miejskie magdeburskie od księcia Barnima I. Dokument ten został wystawiony w Seelow koło Frankfurtu nad Odrą.

Niemniej istotne są wstępne korzenie osadnictwa ludzkiego na terenie gryfińskim, które sięgają 8 000 lat p.n.e. Słowianie osiedlili się na tym obszarze prawdopodobnie między VIII a IX wiekiem. W chwili lokacji Gryfina, miasto otrzymało obszar obejmujący 100 łanów gruntów ornych, 100 łanów pastwisk oraz lasów. Przyznano mu zwolnienie z danin na okres sześciu lat, dostęp do promu na rzece Regalica, prawo swobodnej żeglugi na rzekach, zwolnienie od ceł w całym księstwie, uprawnienia do połowu ryb, koszenia siana, oraz budowy młynów nad Tywą.

Po podpisaniu w 1338 r. w Frankfurcie pokoju między Pomorzem a Brandenburgią, który określał planowane dziedziczenie margrabiów w Księstwie Szczecińskim i wymagał, aby miasta składały im hołd, Gryfino dołączyło do koalicji przeciwdziałającej książętom, jednocześnie sprzeciwiającej się Brandenburgii, pod przewodnictwem Szczecina. W wyniku trwającego trzy lata sporu, który wiązał się z konfliktem zbrojnym, miasta ostatecznie odmówiły złożenia hołdu. W drugiej połowie XIV wieku Gryfino, coraz bardziej związane z Szczecinem, zaczęło tracić na znaczeniu. Do końca tego stulecia całkowicie uzależniło się pod względem gospodarczym od stolicy księstwa, stając się jedynie lokalnym centrum handlowym.

Od 1653 do 1679 r. Gryfino znajdowało się w granicach Pomorza Szwedzkiego, pomimo że na mocy postanowień pokoju westfalskiego w Osnabrück z 1648 r. przypisane zostało Brandenburgii. W XVIII wieku miasto doświadczyło kryzysu gospodarczego, spowodowanego m.in. grabieżą przez wojska rosyjskie w 1760 r. podczas wojny siedmioletniej oraz wielką powodzią z 1780 r. W tym okresie rolnictwo zaczęło odgrywać coraz większą rolę jako główne źródło utrzymania mieszkańców. Poprawa sytuacji gospodarczej nadeszła dopiero w XIX wieku. W latach 1867/60 zbudowano drewniane mosty na Regalicy i Odrze, a w 1877 r. miasto uzyskało połączenie kolejowe z Szczecinem. W 1895 r. nawiązano kolejne połączenie z Swobnicą, a w 1898 r. z Pyrzycami.

Oprócz linii kolejowej i dróg Gryfino było połączone z Szczecinem i innymi miastami nad Odrą poprzez liczne regularne linie żeglugi, których statki transportowały zarówno ładunki, jak i pasażerów. W 1866 r. na obszarze miasta działało 9 młynów, a wówczas przemysł nie odgrywał większej roli w gospodarce Gryfina.

Dzisiejsze Gryfino może poszczycić się różnorodnymi zabytkami, rozległym kompleksem kortów tenisowych oraz nowoczesnym obiektem sportowym i rekreacyjnym, jakim jest Centrum Wodne „Laguna”. Miasto stanowi bazę wypadową dla turystów, zapewniając dostęp do dwóch parków krajobrazowych: Doliny Dolnej Odry i Kniei Bukowej, z unikalnymi, europejskimi na skalę zbiorowiskami roślinnymi oraz bogatą fauną. Gryfino jest również miejscem corocznych dużych wydarzeń rozrywkowych, z czego największym jest organizowane w maju wydarzenie pod nazwą „Dni Gryfina”.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gryfino
13.7°C
wschód słońca: 05:24
zachód słońca: 20:33
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gryfinie