24 maj 2022

Niewykluczone, że w całości lub w części przedłużymy działanie Tarczy Antyinflacyjnej

fot. PAP
Nie jest wykluczone, że w całości albo w części przedłużymy działanie Tarczy Antyinflacyjnej, przynajmniej dopóki nie ujrzymy inflacji w trendzie spadającym oraz łagodzenia skutków rosyjskiego ataku na Ukrainę - mówi w wywiadzie dla interi.pl premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA

Szef rządu był pytany, kiedy możemy się spodziewać końca szczytu inflacyjnego w Polsce i czy, jak twierdzą eksperci, w okolicach wakacji inflacja sięgnie 20 proc.

"Wierzę, że tak źle nie będzie. Nie mam jednak szklanej kuli, dlatego będę się posługiwać analizami różnych instytucji. Z dostępnych nam danych wynika, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie w trendzie płaskim lub rosnącym do czwartego kwartału tego roku, a później zacznie opadać. Bardzo dużo zależy od tego, jak długo potrwa wojna na Ukrainie" - powiedział premier Morawiecki.

Mówił też, że polski rząd z punktu widzenia budżetu państwa zrobił najwięcej ze wszystkich państw Europy, by pomóc obywatelom z rosnącymi cenami. "VAT na żywność zredukowany do 0 proc., VAT na paliwa obniżony bez oczekiwania na zgodę Komisji Europejskiej z 23 na 8 procent - równocześnie ścięte podatki za energię elektryczną, gaz" - wyliczał premier.

Szef rządu został też zapytany, czy może zagwarantować, że Tarcza Antyinflacyjna, która ma się skończyć w sierpniu, zostanie utrzymana.

"Nie jest wykluczone, że w całości albo w części przedłużymy działanie Tarczy Antyinflacyjnej. Przynajmniej dopóki nie ujrzymy inflacji w trendzie spadającym oraz łagodzenia skutków ataku Władimira Putina na Ukrainę" - powiedział szef rządu.

Powtórzył, że inflacja to wina Rosji - najpierw wielomiesięcznych przygotowań do wojny, a później krwawej militarnej inwazji, która wprost wpływa na globalną sytuację gospodarczą. (PAP)

kos/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gryfino
23°C
wschód słońca: 04:38
zachód słońca: 21:33
Koronawirus
zachodniopomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gryfinie