25 maj 2022

Porozumienie opozycji i samorządowców - historyczne

fot. PAP
Samorządy stały się immanentną, niezwykle ważną częścią polskiej rzeczywistości - podkreślił marszałek Senatu Tomasz Grodzki, otwierając środową debatę nt. kondycji samorządu i koniecznych zmian w jego funkcjonowaniu. Zapowiedział, że samorządowcy podpiszą w środę z opozycją "historyczne" porozumienie.
REKLAMA

Przygotowana przez ruch "TAK! Dla Polski" deklaracja dotyczącą decentralizacji i wzmocnienia roli samorządów ma zostać podpisana przed godz. 13 przez liderów czterech partii: PO Donalda Tuska, PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Tomasz Grodzki, otwierając środową dyskusję, podkreślił, że samorządy stały się "immanentną, niezwykle ważną częścią polskiej rzeczywistości", a w Senacie zawsze mogą liczyć na życzliwość. "Ale ta konferencja to jest coś więcej, bo niedługo przyjdą tu liderzy największych polskich partii politycznych, żeby podpisać porozumienie, które - nie waham się określić - historyczne" - dodał senator Koalicji Obywatelskiej.

Odnosząc się do Ruchu "TAK! Dla Polski", Grodzki powiedział, że to "wspólnota ludzi myślących podobnie, dla których wartości demokratyczne nie są pustymi słowami". Samorządowcy ci - jak mówił - dają "najlepszą rękojmię dobrej przyszłości naszej ojczyzny".

Prezes ruchu "TAK! Dla Polski", prezydent Sopotu Jacek Karnowski przypomniał, że w minionych latach dzięki współpracy samorządów i opozycji udało się powstrzymać tzw. wybory kopertowe prezydenta RP oraz stoczyć udaną bitwę o Rzeszów (wybory prezydenckie w tym mieście wygrał związany z Lewicą Konrad Fijołek). "Ale chyba najważniejsze świadectwo roli i ważności samorządów to jest teraz współpraca przy przyjęciu naszych gości, niejednokrotnie naszych nowych obywateli, naszych przyjaciół z Ukrainy" - dodał Karnowski.

Poinformował, że samorządy przygotowały "białą księgę" dotyczącą polityki imigracyjnej, którą ruch "TAK! Dla Polski" zamierza przekazał marszałkowi Grodzkiemu. "Takiej polityki w naszym państwie dotychczas nie było" - stwierdził prezydent Sopotu.

Deklaracja, którą samorządowcy podpiszą wspólnie z liderami opozycji, obejmuje sześć postulatów ujętych w hasłach: "Demokratyczna szkoła", "Zielony samorząd", "Nasze zdrowie", "Fundusz Rozwoju Polski lokalnej", "Wspólnoty o sobie" oraz "Stabilne budżety".

W środowej debacie w Senacie bierze udział wielu samorządowców, m.in. prezydenci: Warszawy Rafał Trzaskowski, Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Sosnowca Arkadiusz Chęciński, a także marszałkowie województw: zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i lubuskiego Elżbieta Polak. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gryfino
21.9°C
wschód słońca: 04:38
zachód słońca: 21:33
Koronawirus
zachodniopomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gryfinie