22 czerwiec 2022

Dzień Ojca już jutro

zdjęcie: Dzień Ojca już jutro / pixabay/3369549
Dzień Ojca co roku w Polsce wypada tego samego dnia. Świętujemy go 23 czerwca. Będące wyrazem szacunku i wdzięczności dla ojców święto ma swój początek w Stanach Zjednoczonych. Jego pomysłodawczynią jest Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Pierwszy raz obchodzono je 19 czerwca 1910 roku.
Dodd zaczerpnęła pomysł na święto z ustanowionego trzy lata wcześniej Dnia Matki. Tym samym pragnęła w dość osobisty sposób docenić poświęcenie ojca, który po śmierci żony samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.
Jednak oficjalnie święto ustanowił dopiero prezydent Nixon w 1972 roku.

Dzień Ojca w Polsce świętujemy zawsze 23 czerwca i ma on krótszą tradycję, niż Dzień Matki, który w Polsce obchodzony jest od 1914 roku. W Polsce Dzień Ojca obchodzimy od 1965 roku, natomiast oficjalnie data została zapisana w kalendarzu ponad 40 lat wcześniej.

Nie oznacza to, że w Polsce obchodzony jest w tym samym dniu, co na całym świecie. Podobnie zresztą do Dnia Matki.

I choć Dzień Ojca w różnych krajach wypada także w innym dniu, to w większości krajów na świecie wypada podobnie - na Litwie Dzień Ojca świętuje się w pierwszą niedzielę czerwca, w drugą niedzielę czerwca życzenia ojcom składają Austriacy. Z kolei w Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Turcji, Holandii i Francji - święto przypada w trzecią niedzielę czerwca.
W Niemczech Dzień Ojca świętowany jest w Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego (39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej). Z czasem święto zmieniło się w Dzień Mężczyzn.
Mieszkańcy Skandynawii Dzień Ojca obchodzą w drugą niedzielę listopada, a w Danii świętuje się go 5 czerwca.

Zwyczajowo w Polsce towarzyszą jemu spotkania z ojcami, wtedy też obdarowuje się ich drobnymi prezentami, zamiast kwiatka.