28 czerwiec 2022

W 2021 r. 38,8 tys. połączeń z Dziecięcym Telefonem Zaufania i 9,8 tys. rozmów na czacie

zdjęcie: W 2021 r. 38,8 tys. połączeń z Dziecięcym Telefonem Zaufania i 9,8 tys. rozmów na czacie / fot. PAP
fot. PAP
W 2021 r. było ponad 38,8 tys. połączeń z Dziecięcym Telefonem Zaufania Rzecznika Praw Dziecka i ponad 9,8 tys. rozmów na czacie internetowym – poinformował RPD Mikołaj Pawlak. Dodał, że dzieci najczęściej dzwonią z problemami związanymi ze swoim stanem psychicznym.
REKLAMA

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił we wtorek na posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej informację na temat swojej działalności w 2021 r. wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka w Polsce.

"Rok 2021 to był kolejny, drugi rok pandemii (...). To był kolejny rok w istotny sposób odnoszący się do sytuacji dzieci i młodzieży, rok nadzwyczajny: kolejny rok nauki zdalnej, kolejny rok wielu ograniczeń, które dotykały dzieci" – przypomniał Pawlak.

Wskazał, że punktem wyjścia do podejmowania inicjatyw związanych z tworzeniem nowych rozwiązań i polityk jest uzyskanie wiedzy o obecnej sytuacji dzieci, dlatego zlecił wykonanie badania "Jakość życia dzieci i młodzieży w Polsce – edycja 2021". Dotyczyło ono takich obszarów, jak: szkoła, rodzina, samopoczucie psychiczne, grupa rówieśnicza, media społecznościowe i internet oraz kondycja fizyczna. Wyniki badania opublikowano wiosną 2022 r.

Mówiąc – jak podkreślił – o bardzo ważnych przedsięwzięciach podejmowanych w 2021 r. Pawlak wskazał na rozwijanie Dziecięcego Telefonu Zaufania oraz czatu internetowego Rzecznika Praw Dziecka. Przypomniał, że telefon działa przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia. Podał, że w 2021 r. zanotowano ponad 38,8 tys. zgłoszeń telefonicznych. Przeprowadzono ponad 9,8 tys. rozmów na czacie internetowym.

Pawlak podał, że dzieci najczęściej dzwonią z problemami związanymi ze swoim stanem psychicznym. To nastroje depresyjne, myśli samobójcze, samookaleczenia, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiana, problemy z radzeniem sobie ze stresem, agresją, uzależnienia. Są też problemy dotyczące przemocy/cyberprzemocy, przemoc ze strony rodziców, innych osób dorosłych, przemoc ze strony rówieśników, sytuacje konfliktowe w domu, konflikty z rówieśnikami, ale również problemy związane ze szkołą, m.in. trudności w nauce, skargi na nauczycieli i problemy uczuciowe.

Telefony dotyczyły także trudności w radzeniu sobie ze stratą, z rozstaniem, rozwodem rodziców i śmiercią. "Rok 2021 to kolejny rok pandemii, te najtrudniejsze sytuacje dotykały również dzieci" – dodał.

Podał, że zespół pracujący w Dziecięcym Telefonie Zaufania RPD to ponad 20 ekspertów – psychologów, pedagogów, prawników. Zapewnił, że są dla nich organizowane systematyczne szkolenia mające na celu podwyższenie ich kompetencji oraz rozszerzenie umiejętności w związku ze specyfiką pracy, jaką jest bezpośredni kontakt z małoletnimi.

Wskazał, że "telefon zaufania i czat okazały się bardzo przydatnym narzędziem także w tym roku, po rozpoczęciu wojny na Ukrainie". Poinformował, że już po kilku dniach wprowadzono dzięki niemu uruchomiono wsparcie dla dzieci także w językach ukraińskim i rosyjskim. Podał, że pomocy nie tylko dotychczasowi pracownicy, ale przyjęto także nowych, m.in. panie psycholog i pedagog z Ukrainy, które są uchodźcami.

Pawlak mówił także o innych obszarach pracy Biura Rzecznika Praw Dziecka. W ubiegłym roku zanotowano wzrost liczby spraw sądowych, rodzinnych, karnych i nieletnich, które wpłynęły do biura i spraw, do których przystąpił. Podał, że do Biura RPD wpłynęło ponad 1600 takich spraw, z lat poprzednich było ponad 2100 spraw.

Było 16 wniosków o wniesienie nadzwyczajnych środków zaskarżenia, żaden z nich nie znajdował podstaw, gdyż dotyczą spraw, które mogą być uregulowane w innym trybie.

Wśród sprawy sądowych z udziałem dzieci i wymagających ochrony ich praw zgłaszanych do rzecznika najwięcej dotyczyło: prawa do wychowania w rodzinie, w tym w szczególności przez oboje rodziców (ponad 1200 nowych spraw dotyczyło rozstania rodziców i rozwodów). Były też sprawy dotyczące prawa do godziwych warunków socjalnych, prawa do nauki i ochrony przed przemocą. RPD przypomniał, że przygotował kilka wystąpień generalnych z zakresu spraw rodzinnych i nieletnich.

Pawlak podał, że w 2021 r. wpłynęło do Biura RPD ponad 1700 spraw dotyczących edukacji i wychowania. Przystąpiono do 425 spraw. Sprawy, które wpłynęły, dotyczyły postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli, interwencji w sprawie małoletnich przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej, interwencji w sprawie małoletnich przebywających w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych oraz schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych, interwencji z zakresu funkcjonowania żłobków i innych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, interwencji z zakresu funkcjonowania przedszkoli i wszystkich typów szkół.

Do Biura RPD wpłynęło też ponad 970 spraw dotyczących kwestii socjalnych, społecznych i administracyjnych. Sprawy dotyczące kwestii socjalnych to ponad 50 proc. spraw w tej grupie, związanych m.in. z ustaleniem uprawnienia rodziców lub opiekunów dzieci do świadczenia wychowawczego w programie "Rodzina 500 plus", uprawnienia do świadczeń rodzinnych, uprawnienia do świadczenia rodzicielskiego, a także dodatkowego zasiłku opiekuńczego, Polskiego Bonu Turystycznego, wsparcia dla uczniów "Dobry start".

Około 30 proc. spraw – jak podał Pawlak – dotyczyło spraw związanych ze zdrowiem, hospitalizacji dzieci i młodzieży, a także braku dostępu do opieki zdrowotnej, braku opieki hospicyjnej, długoterminowej. 11 proc. spraw dotyczyło kwestii związanych z COVID-19, m.in. zasiłku opiekuńczego, kwarantanny, bezpieczeństwa w różnego rodzaju placówkach. 14 proc. zgłoszonych spraw dotyczyło dzieci z niepełnosprawnościami.

Poinformował, że wpłynęło 6 wniosków o wniesienie skargi kasacyjnej, z czego jeden został uwzględniony – rzecznik wniósł skargę kasacyjną, w przypadku 5 pozostałych wniosków nie było podstaw do jej wniesienia.

Podsumowując działalność w 2021 r., Pawlak wskazał też na działalność w sprawach z aspektem międzynarodowym oraz w zakresie spraw związanych z przestępczością wobec dzieci.

Przypomniał, że zespół ds. przestępczości wobec dzieci został powołany w Biurze RPD wiosną w ubiegłym roku, został wyodrębniony z zespołu do spraw sądowych. Jak mówił, zespół ten formułuje zawiadomienia do właściwych organów tam, gdzie nie zostało to uczynione, analizuje sprawy krzywdzenia dzieci i przestępstw wobec dzieci.

Poinformował, że rozpoczęto ogólnopolski projekt badawczy – analiza systemowa przypadków krzywdzenia dzieci, szczególnie tych zakończonych śmiercią. Podał, że już w ubiegłym roku do sądów, prokuratur, kuratorów, do powiatowych centrów pomocy rodzinie zostały rozesłane ankiety.

"Obecnie podlegają one badaniu, analizie po to, by po pierwsze: ustalić, jaka jest liczba tych spraw, bo obecnie nie ma obowiązku zawiadamiania o RPD o najcięższych przypadkach krzywdzenia dzieci (...), a jednocześnie po to, by wypracować takie metody, by w przyszłości zapobiegać tego rodzaju sytuacjom, o jakich słyszeliśmy chociażby w ostatnich dniach, krzywdzenia, brutalnego znęcania się, zabijania dzieci" – powiedział Pawlak.

"Zespół przestępczości wobec dzieci przygotował też projekt legislacyjny, który został przedstawiony sejmowej komisji rodziny. Mam nadzieję, że projekt ten stanie się projektem komisyjnym, by rozszerzyć kompetencje rzecznika praw dziecka, chyba o jedyny zakres, w jakim rzecznik nie mógł do tej pory działać, ponieważ RPD ma na tyle szerokie kompetencje, że może występować w sprawach administracyjnych, cywilnych, a w sprawach karnych dopiero na etapie kasacji" – poinformował.

Dodał, że w projekcie określono katalog najcięższych przestępstw wobec dzieci tak, aby każda instytucja, która poweźmie informację o tego typu czynie, miała obowiązek zawiadomić o nim RPD, żeby miał możliwość przystępowania do tych spraw od samego początku. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gryfino
9.2°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 18:30
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gryfinie